Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, müzakere süreci hakkında halkı bilgilendirme amaçlı gezileri çerçevesinde köyümüz’ü ziyaret etti.Devam eden süreçte bütün konuları ele aldıklarını, 30 kağıt hazırladıklarını ve ilerleme sağladıklarını anlatan Talat, ancak en zor konu mülkiyette henüz anlaşamadıklarını söyledi.

Rum tarafının taşınmaz malın 1974 öncesindeki sahibi söz söylemeli talebinin kabul edilmez olduğunu belirten Talat, “Biz ise kriterleri belirlememiz ve ona göre malların ne olacağını karar vermemiz lazım diyoruz. Bunu söylerken Anan Planı ve 1992 Güvenlik Konseyi kararlarını hatırlatıyoruz” dedi.

Bu noktada çıkmaz yaşandığına işaret eden Talat, son görüşmede konuyu ele aldıklarını kaydetti ve “Tıkanıklığa girmeden etrafından dolaştık ve oturduk kriterleri belirleyelim dedik” şeklinde konuştu.

Talat, kriterleri belirlemek için özel temsilcileri görevlendirdiklerini hatırlattı.

Müzakere sürecinde güzel adımlar attıklarını, daha önce olmayan şeyler yaptıklarını anlatan Talat, ancak tarafların tek başına bu sorunu çözemeyeceklerini, BM’nin daha aktif devrede olması gerektiğini vurguladı.

Talat, “Uluslararası toplum olmalı mesele budur. Çözüm ancak böyle olabilir” derken Rum tarafının buna karşı çıktığını, demek ki daha esnek olacağını söyledi.
Kendisinin de Türkiye Başbakanı Erdoğan’ın da BM’den boşlukları doldurmasını istediğini anımsatan Talat, Rum tarafının propaganda amacıyla Türkiye’yi çözüm istemezlikle suçladığını belirtti.

Talat, Rum tarafının, aslında Türkiye’nin, Kıbrıs Türkü’ne baskı yaparak taviz vermesi için bunu yaptığını, ya da limanlarını açmak için uğraştığını söyledi.

Talat, Türkiye limanlarını açması halinde Rum tarafının müzakere masasına oturmasının anlamı kalmayacağını ifade etti.

Cumhurbaşkanı, Türk tarafının Türkiye ile istişare içinde BM parametreleri çerçevesinde öneriler yaparak, müzakereleri doğru yolda götürdüğünü anlattı.

Uluslararası aktörlerin devreye girmesi için ABD’den özel danışman atamasını istediğini hatırlatan Talat, bazı çevrelerin buna Talat müdahale istiyor diye tepki gösterdiğini söyledi “ Ancak ben müdahale istemedim. Yardım istedim” dedi.

Talat, müzakereleri halkın onayladığı kişi olarak yürüttüğünü de vurguladı.

Rum Liderle haftada 2 kez görüştüklerine de işaret eden Talat, “Bunu yeterli görmüyoruz. Bana göre, biz, bir mekana kapanarak, 5-10 günlük seanslarla, yoğunlaştırılmış bir süreç yaşamalı ve bir an önce çözümü sağlamalıyız” dedi.

Cumhurbaşkanı Talat, Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi müzakerelerin bitmesi gerektiğini, 2 – 2 buçuk aylık süre kalsa da bunun başarılabileceğini sözlerine ekledi.