Alayköy Belediyesi’ne bağlı AKAD geçtiğimiz pazartesi akşamı çok yönlü ve capcanlı bir festivale imza attı. Alayköy Belediyesi önünde başlayan renkli festivalde ilk önce Alayköy Belediye Başkanı Hulusi Manisoy ziyaret edildi, daha sonra kortej yürüyüşü gerçekleştirildi.

Yürüyüşten sonra Manisoy tarafından Yıldırım Su Tesisi’nin açılışı yapıldı ve halk dansları gösterilerine geçildi.

Alayköy İlkokulu’nda düzenlenen ve halkın yoğun ilgisini çeken gösterilerde çeşitli ülkelerden gelen folklor ekipleri, kültürlerini yansıtmanın mutluluğunu yaşadılar.

Alayköy Kültür Araştırma Derneği (AKAD) Başkanı Can Sözer gecenin açılış konuşmasında “Uzun yıllardır kasabamızda uluslararası bir festival düzenlemenin gururunu yaşıyoruz. Festivalimize katkı koyan tüm dostlarıma teşekkür ederek halkımızın ve misafirlerimizin hoş vakit geçirmelerini dilerim” dedi.

Gecenin diğer konuşmasını ise Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Canan Öztoprak yaparak Alayköy gibi gözde bir köyümüzün böylesine güzel bir organizasyon düzenlemesinden dolayı çok mutlu olduğunu ve bunun yanında bakanlıktan hiçbir maddi talepte bulunulmadan tamamen köy belediyesi, köy halkı ve sponsorların verdiği destekle böyle bir organizasyonun düzenlenebilmesinin Alayköy Belediyesi’nin kendi ayakları üzerinde durmayı başarmasını gösterdiğini söyledi.

Hasan Cemoğlu’nun organizatörlüğünde gerçekleşen festivale Alayköy Kültür Araştırma Derneği (AKAD), Bulgaristan, Kusey Osetya, Makedonya ve Türkiye ekipleri katıldı.

Festival programı Alayköy Kültür Araştırma Derneği (AKAD)’ın gösterileriyle başladı ve ülkemizin sevilen sanatçısı Işık’ın seslendirdiği şarkılarla devam etti. Programda daha sonra ise yabancı ekiplerin gösterileri yer aldı.

Gösterilerin ardından konuk ekiplere, geceye katılan Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Canan Öztoprak, Milletvekilleri Ahmet Gulle, Kadri Fellahoğlu, Ali Seylani, Vadili Belediye Başkanı Şahin Sapsızoğlu, Kültür Dairesi Müdürü Mustafa Hastürk ve Alayköy Belediyesi Başkanı Hulusi Manisoy tarafından hediye ve plaket takdim edildi