Alayköy Sanayi Bölgesi ve Küçük Esnaf Sitesi’ndeki parsellerin kiralanmasında görev yapmak amacı ile Ekonomi ve Turizm Bakanı Erdoğan Şanlıdağ’ın bakanlık yetkisini sivil toplum örgütleri ile birlikte kullanma prensibinden hareketle kurulan Komisyon üçüncü toplantısını gerçekleştirdi. Ekonomi ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Gülçür başkanlığında oluşturulan ve Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Durali Elal, Ekonomi ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Sanayi Dairesi Müdürü Mehmet S. Gürtekin, Sanayi Dairesi Sanayi Bölgeleri Şube Amiri Öcal Erten, Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Salih Tunar, Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Temsilcisi Çetin Öztekiner, Gönyeli Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Başkanı Mehmet Kofalı ile Alayköy Belediye Başkanı Hulusi Manisoy’un görev yaptığı Komisyon’da  kriter önerileri görüşülerek karara varıldı.

Müsteşar Yusuf Gülçür: “Kriterler çerçevesinde uygulama yapılacak” dedi…

Alayköy Sanayi Bölgesi ve Küçük Esnaf Sitesi Parsel Kiralama Komisyonu  yaptığı üçüncü toplantısında, 174 parselin bulunduğu bölgedeki dağıtımın yapılabilmesi için, Komisyon Başkanı Müsteşar Yusuf Gülçür’ün önerisi doğrultusunda öncelikli olarak kriterler belirlendi. Gülçür toplantıdaki konuşmasında, müracaatçılardan kimseye öncelik verilmeyeceğini ve müracaatçıların sadece Komisyon’un belirleyeceği kriterleri taşıyıp taşımadığı ilkesinden hareket edileceğinin garantisini verdi. Kriterler çerçevesinde hareket edilmesi yönünde tüm komisyon üyelerince de mutabakata vardıklarını ifade eden Gülçür; Bakanlık olarak daha önce de belirttikleri gibi şefaflık ilkesi doğrultusunda  yapılan müracaatları değerlendireceklerine vurgu yaptı.

Alayköy Sanayi Bölgesi Komitesinde Belirlenen Kriterler…

1.        Müracaatçının veya müracaat eden şirketin müracaat tarihi

2.        Müracaatçının veya hissedarı olduğu şirketin, sanayi bölgelerinde her ne amaçla olursa olsun faaliyette olması halinde yer verilmemesi.

3.        Sanayi Bölgesinde yapılacak faaliyetlerin değerlendirilmesinde, bölge ÇED raporunun dikkate alınması.

4.        Müracaatçının veya hissedarı olduğu şirketin Devlet kurumlarına kayıtlı olması ve herhangi bir borcunun bulunmaması.

5.        Müracaatçının veya şirket hissedarlarının herhangi birinin Devlet’te çalışmaması.